>Wyświetl większą mapę>

Legenda mapy:

legenda_Mapyherb_pawlikowicePawlikowice 

Są położone na południe od Wieliczki, zajmując obszar 3 km2. W strukturze administracyjnej miejscowość ta tworzy sołectwo podlegające gminie Wieliczka. Na południu sołectwo sąsiaduje z Raciborskiem, na zachodzie z Koźmicami, na północy z Sierczą i Rożnową, natomiast od strony wschodniej z Mietniowem. Ostatnia miejscowość wraz z Chorągwicą należą do Pawlikowickiej parafii.

Obszar sołectwa położony jest w dorzeczu rzeki Wilgi, wpadającej ostatecznie do Wisły, która przepływa przez środek miejscowości. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane i wyraźnie pagórkowate co można zawdzięczać lokalizacji Pawlikowic na pogórzu Wielickim.

Przez Pawlikowice prowadzi droga wojewódzka 964, co czyni sołectwo sprawnym komunikacyjnie, w związku z przebiegającymi tą trasą licznymi szlakami komunikacyjnymi.

Pawlikowice posiadają doskonałe położenie, co zawdzięczać można bliskiemu sąsiedztwu Wieliczki oraz Krakowa, które są miejscami pracy, a także dogodnym warunkom komunikacyjnym. Dzięki tym atutom Pawlikowice nabierają szybkiego tempa rozwoju dzięki rosnącej fali emigracji z wielkich miast w rejony bliższe naturze. Z roku na rok sprowadza się coraz więcej ludzi zwiększając tym samym ilość mieszkańców szacowaną obecnie na ok 1200 osób.

herb_mietniowMietniów

Wioska Mietniów położona jest w środkowej części Gminy Wieliczka w malowniczym paśmie Pogórza Wielickiego, od zachodu graniczy z Pawlikowicami, od południa z Raciborskiem, zaś od wschodu z Chorągwicą, natomiast od północy z Lednicą Górną i Rożnową.

Obszar Mietniowa wynosi 210 ha i rozłożony jest na zboczach kilku wzniesień należących do Pogórza Wielickiego. Najwyższy z nich, w środkowej części wsi o nazwie Chorągwica, osiąga wysokość 450 m npm. Południowe stoki tego wzgórza opadają ku dolinie rzeki Wilgi, przepływającej przez południową część wsi ze wschodu na zachód. Od południa dolinkę tę zamykają zbocza wzgórza o wysokości 420 m. npm usytuowanej poza granicą wsi Raciborsko. Oprócz wspomnianej rzeki Wilgi, której Źródła znajdują się w sąsiadującej z Mietniowem Chorągwicy i kilku strumyków stanowiących jej dopływ, przez teren wsi nie przepływają żadne cieki wodne. Wieś nie posiada również kompleksów leśnych. Niewielkie grupy drzew porastają dolinki w jej południowej części.herb_mietniow_2

Miejscowość licząca ponad 700 lat, o liczbie 907 mieszkańców, 277 wybudowanych domach, z tego 198 zamieszkałych .Większość zabudowań skupia się wzdłuż drogi wiodącej z Wieliczki do Gdowa. Kronikarz Jan Długosz wspominał ją jako własność Mikołaja i Mateusza Mietniowskich oraz Sosnowskich. W XIX w. właścicielem dworu w Mietniowie był Dominik RogalaIwanowski, porucznik wojsk polskich z 1831 r., który swą podupadłą majętność przekazał Adamowi Nalepie. W tym czasie działała grupa gospodarzy, którzy dbali o swoją wieś i godnie ja reprezentowali w życiu politycznym, religijnym i społecznym. Z wielką dumą do ostatnich lat życia przywdziewali oni tradycyjne stroje krakowskie.

herb_choragwicaChorągwica

Wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Wieliczka. Miejscowość położona jest na jednym z najwyższych wzniesień Pogórza Wielickiego. W okolicach kościoła wysokość bezwzględna wynosi 430,5 metra, a wysokość względna w stosunku do najniższych rejonów pobliskiej Wieliczki wynosi około 200 metrów. W związku z tym we wsi znajdują się atrakcyjne punkty widokowe. Z okolic kościoła rozciąga się rozległy widok na Wieliczkę, Kraków, Puszczę Niepołomicką i dalsze rejony. Z południowych stoków wzgórza, na którym znajduje się miejscowość rozciągają się widoki na Pogórze Wielickie, Beskidy, Jezioro Dobczyckie; przy dobrej widoczności można zobaczyć także Tatry.